بلاگ امداد خودرو در تبریز

تیک اف چیست؟ نحوه ی تیک آف ایمن | آموزش رانندگی حرفه ای

تیک آف چیست؟

تیکاف یا تیک آف Take off یکی از اصطلاحات رایج و محبوب فارسی زبانانی است که عاشق سرعت هستند. تیک آف در حقیقت در زبان انگلیسی برای لحظه ی شروع حرکت و پرواز هواپیما استفاده می شود. تیک آف در رانندگی ماشین، برای هیجان، دود، صدا و نمایش ماشین استفاده می شود. تیک آف هر چه طولانی تر باشد، مهارت رانندگی راننده و قدرت بالای اتومبیل را نشان می دهد. با امداد خودرو ارس همراه باشید تا در یکی دیگر از بخش های آموزش رانندگی حرفه ای با سرفصل تیک آف چیست؟ و مواردی چون چگونه تیک آف کنیم، عوارض تیک آف و تیک آف در ماشین های اتومات و تیک آف در ماشین های دنده ای را با هم بررسی کنیم.

تیک آف چگونه اتفاق می افتد؟

هر اتومبیل در هنگام شروع به حرکت قدرت متفاوتی را بسته به عرض لاستیک ها، وزن تحمیل شده روی چرخ و جنس آسفالت متحمل می شود. به عبارتی هر چه قدرت موتور به سرعت به چرخ ها منتقل شود که شاهد تیک آف چند ثانیه ای می شویم. دلیل این اتفاق بیشتر بودن گشتاور چرخ از مقدار نیروی قابل انتقال به سطح زمین است. با نزدیک شدن سرعت حرکت به چرخ ها چسبندگی تایر افزایش می یابد و تیک آف به حرکت تبدیل می شود.

 

امداد خودرو تبریز

مشاوره تلفنی تعمیر خودرو

09144096307

 

آموزش تیک آف کردن

تیک آف سرعت را افزایش می دهد؟

ابدا! خیلی ها به اشتباه تصور می کنند تیک آف کردن در شروع حرکت و مسابقه باعث حرکت بیشتر چرخ ها می شود. اما تنها مزیت تیک آف گرم کردن لاستیک هاست که در مقابل زمان از دست رفته با تیک آف بسیار ناچیز است. در رانندگی و مسابقات حرفه ای تمام سیستم های الکترونیکی خودرو و مهارت راننده در این خواهد بود که با کمترین میزان هرزگردی شروع به حرکت کند. برخی از ماشین های اسپرت جدید بدون هرزگردی توان شروع حرکت را ندارند؛ به همین دلیل دکمه ای به نام Launch Control  در این ماشین ها تعبیه شده که راننده قبل از حرکت آن را فشار دهد و سیستم های الکترونیکی ماشین میزان گشتاور چرخ ها را محاسبه کنند و به همان اندازه از موتور گشتاور بگیرند تا تیک آف در ماشین اتفاق نیفتد.

 

مطالعه این مقاله نیز توصیه می شود : اصلی ترین دلایل لرزش ماشین | شماره امداد خودرو تبریز 09144096307

 

چگونه تیک آف کنیم؟

تیک آف کردن در ماشین های دنده ای بسیار راحت است. کافیست کلاج را تا انتها گرفته، اتومبیل را در حالت دنده قرار دهید و سپس گاز دهید. بعد ناگهانی کلاج را رها کنید و پدال گاز را فشار دهید تا سرعت افزایش یابد. در صورتی که ماشین که سیستم های Dsc، Tc یا ESP دارد باید غیرفعال کنید.

در اتومبیل های اتوماتیک باید در حالت N قرار بگیرید و پدال گاز را فشار دهید؛ بعد یکباره دنده را به حالت D منتقل کنید. بعضی از ماشین های اتومات، در صورت بالا بودن دور موتور، در حالت دنده قرار نمی گیرند یا دور موتور را کاهش می دهند. در اتومبیل های قوی، تخت گاز کردن برای تیک آف کافی است. در اتومبیل های ضعیف می تواند با دنده عقب حرکت کرد سپس اتومبیل را به ناگهانی در دنده یک بگذارید و پدال گاز را تا انتها فشار دهید.

آموزش تیک آف

آیا تیک آف باعث آسیب به ماشین می شود؟

عوارض تیک آف کردن

بله! تیک آف باعث صدمات زیادی به اتومبیل می شود. خراب شدن کلاج، از بین رفتن لاستیک، آسیب شدید به گیربکس، شکستن دسته موتور، آسیب دیفرانسیل، آسیب پلوس و خیلی موارد دیگر از آسیب هایی هستند که در اثر تیک آف به ماشین وارد می شوند. در اتومبیل های سواری عادی، این آسیب ها به وضوح حتی با یک بار تیک آف کردن قابل ملاحظه است. عوارض تیک آف در برخی موارد شامل کلاج و گیربکس می شود. پس اگر می خواهید تیک آف کردن را امتحان کنید بهتر است از محیطی خلوت و امن و با یک ماشین قدرتمند و اسپرت انجام دهید.

چگونه بهتر تیک آف کنیم؟

آموزش تیک آف حرفه ای

اولین قدم در آموزش تیک آف حرفه ای، افزایش مدت زمان است. یعنی اولین معیاری که باعث حرفه ای شدن تیک آف شما شناخته می شود، تیک آف طولانی داشتن است. دومین مرحله مهارت است. شما باید اتومبیل خود را شناخته و با آن تمرین کنید تا به اصطلاح قلق دستتان بیاید. مقدار گاز اولیه قبل از رها کردن کلاج و همچنین سرعت رها کردن کلاج بسیار مهم هستند. راه های دیگری که می توانند به طولانی کردن تیک آف کمک کنند، کاهش اصطحکاک سطح هستند. مثلا روی سطح خیس تیک آف کنید، بر روی سطح موزائیک، سیمان یا کف پارکینگ تمرین کنید. اگر در ماشین شما ترمز دستی و انتقال نیرو دو محور مختلف هستند، با آزاد نکردن ترمز دستی می توانید تیک آف حرفه ای و طولانی تری داشته باشید.

آخرین راه حل در آموزش تیک آف حرفه ای که فقط برای زمان های حرکات نمایشی و محیط های کنترل شده مناسب است، ریختن روغن روی کف زمین و لاستیک است. این کار می تواند به تیک آف های طولانی با دود مناسب باشد. اما باید بدانید بسیار خطرناک بوده و فقط در شرایط نمایشی انجام خواهد گرفت زیرا ممکن است باعث آتش گرفتن لاستیک شود.

نظرات (0)

هنوز نظری ارسال نشده است

  1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت

توده کلمات

یدک کش خودرو در تبریز

امداد خودرو تبریز ارس

امدادخودروتبریز

یدک کش ارس در تبریز

خودرو بر تبریز

جرثقیل در تبریز

یدک کش در تبریز و حومه

ارس یدک کش

ارس یدک کش

© 1401 - حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به مالک سایت میباشد . طراحی سایت و بهینه سازی : شرکت طراحان جوان تبریز https://www.tabriz118.com/